Reis @ Alihan Ağaçdan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Reis @ Alihan Ağaçdan

Reis @ Alihan Ağaçdan

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli]

YazarMesaj
Admin
Admin

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] Empty
MesajKonu: Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli]   Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] I_icon_minitimeÇarş. Eyl. 30, 2009 4:06 pm

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] 02as8

Donanımımızı içinde barındıracak kasa tiplerinden biri.

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] 03zw2

Donanım bileşenlerimizin hemen hemen hepsi yukarıdaki resimdeler, sadece eksik bir parça var, eksik olan parça (CPU) İşlemci pastasıdır. Bunu özellikle ayrı tanıtmak istedim, çünkü bu parça olmazsa olmazdır. İşlemcimizi sıcaktan yalıtacak ve aşırı ısınmayı hatta yanmaktan engelleyecek olan işlemci pastamız, resim 4 de gördüğünüz gibi

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] 04op0

Donanım bileşenlerini tanıdıktan sonraki yapcağımız işi bölümlere ayırırsak ilk bölüm anakartın montajı olacak, bu bağlamda anakartı takmadan önce üzerinde biraz inceleme yapalım.

1. Bölüm [ Anakartla Tanışalım ]

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] 05gq0

Yukardaki sayılardan başlarsak:

1. İşlemci soketi
2. Ram slotları
3. IDE portu---> CD-ROM Yada Harddisk bağlantısı için
4. IDE portu 2--> CD-ROM Yada Harddisk bağlantısı için
5. SATA portları Harddisk için en güncel bağlantı biçimi (SATA yeni jenerasyon Harddisklerde kullanılıyor)
6. Ön Panel Bağlantıları (Front Control Panel Connectors)
7. Disket (floppy) portu
8. PCI portları
9. AGP portu (Ekran kartı içindir)
10. Dışa açılan bağlantılar paneli ( Bu bölüm haricen işlenecek )
11. İşlemci (CPU) fan baglantı noktası

Anakart için genel olarak bizim montaj sırasında kullanacağımız bölümler bunlardı, bunların dışında biraz daha detaya girip 6. ve 7. resimlerede göz atmakta yarar var tabi.

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] 07fh7
Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] 06nx4

Piyasadaki en son çıkan kartlar üzerinden değerlendirirsek arka paneldeki çıkışları ve girişlerinin resim 7 deki açıklaması bu şekilde olur

1. Klavye, fare cikislari
2. 2 x USB portu
3. Parelel port
4. ATX güç girişi
5. Game Port Girişi
6. LAN girişi
7. 2 x USB
8. Optik çıkışlar (ses için)

2. Bölüm [ İşlemcinin(CPU) Anakarta Montajı ] (INTEL işlemciler için)

Şimdi anakart üzerinde montaja geçelim. ilk olarak (CPU) işlemcimizi takarak başlayalım.İşlemci soketimizin yanındaki çubuğu işlemcimizi oturtturabilmemiz için yukarı kaldıralım (bu çubuk aşağı doğru kapandığında işlemci iğnelerini yuvasına oturtturacak ve hemde sıkıştırma görevi görecektir.

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] 08ug0

İşlemcimizi sokete yerleştirirken dikkat etmek zorunda olduğumuz konu, resim 9 da gördüğünüz gibi işlemci üzerindeki köşelerden birinde üçgen bir işaret var. Bu işaretli tarafin anakart işlemci soket girişindeki, yine bunun için işaretlenmiş köşeye denk gelecek bir şekilde yerleştirilmesi lazm

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] 09az4

İşlemcimizi üzerindeki işaretlere uygun bir şekilde yerleştiriyoruz ve soket çubuğumuzuda aşağı indiriyoruz.böylece işlemcimiz soket yuvasına tamamen oturmuş oluyor.

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] 10ql7

Artık makinamız açılmaya hazır bekliyor.

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli] 86pl9

Tabi iş bu kadarla bitmiyor Makinamızı çalıştırdıktan sonra işletim sistemini yüklemek bios update i varsa yapmak ve biosu ayarlamak gibi bir takım işlemlerde yapılmalı, bu sizin kullanımınıza bağlı bir şey. ihtiyaca ve gereksinimlere göre ayarlar yapılabilir.güle güle iyi günlerde kullanın
https://alihanreis7.yetkin-forum.com

Adım Adım Bilgisayar Toplama [Resimli]
1 sayfadaki 1 sayfası